2005-11-23 / Education

Williamsville students named to All State Music groups

Williamsville students among area’s All State Music selections

Seventy-four students from Williamsville schools have been named to Junior High Area All-State Music Ensembles, and 25 others were named to All-State Senior High ensembles, earning recognition as the area's top young musicians and vocalists.

Junior High All State

Selections

Band

Rebecca Castronova, from Casey Middle; Aaron Scoccia, Aaron Ridall, both from Heim Middle; David Yang, Paul Horton, Clark Zhang, Jacob Vogan, Steve Hanson, Joel Decker, all from Mill Middle; David Liu, Jessica Miller, all from Transit Middle; Rachel Stern, from East High School; Farrah Dara, from North High School; Emily Novak, Cecelia Koczka, Greg Frank, Molly Schleicher, Brian Van Ee, Taylor Gesel, Dan Lamancuso, all from South High School.

Orchestra Gavin Zhang, Joyce Gao, Joe Isom; from Heim Middle, Jason Chen, Terry Park, Max Blumberg, Jilene VanOpdorp, Reed Corbett, Greg Dimock, all from Casey Middle; Lindsey Darling, Sarah Marcus, Catherine Vecere, Wesley Thill, all from Mill Middle; Kyle Torres-Hiyoshi, Hannah Huang, Jinjoo Kang, Connie Fan, Alexander Lamparelli, Christopher Soh, Melanie-Elise Killian, Samuel Wie, and Shohini Sen, all from Transit Middle; Nadine Cohen, Benjamin Wie, Jiyoon Kim, Nick Soh, all from East High School; Ramkumar Venkateswaran, Aditya Varanasi, Derek Voigt, Yoshido Matsunaga, Sophie Wang, Danielle Howe, Jamie Sunshine, all from North High School; Hillary Wittmer, Alex Ciolko, Katie Dukarm, Jorden Lawson, Chelsea Bath, Brittany O'Dea, all from South High School.

Chorus

Alicia Salmon, Casey Middle School; Devon Laughlin, Samantha Frank, Casey Elbert, Shawn Hwang, all from Transit Middle; Nofa Abdallah, Sara Scime, Esha Maheshwari, Rhea Francani, Arianna Bordonaro, Drew Hanna, all from East High School; Alexandra Tubbs, Kathryn Kreidler, Carolyn Deppe, Andee Wright, all from North High School.

Jazz Ensemble Nate Hall from Mill Middle

Ensemble Alternates

Kate Trieber, Sangyoon Kim, and Julie Hsieh, all from Transit Middle; Anthony Kroese from Heim Middle; Alaina Laszewski from Mill Middle, and Josh Velchter from East High School.

Senior High All State

Selections

Band

Alina Jeon, Eric Mahl, Mike Metzger, Andrea Pacella, Sarah Scoffidio, Ioannis Mountziaris, all from East High School; Mike Colletti, Maria Mastroianni, Allison Lyttle, Holly Spohn, all from North High School; Tina Borden, Kara O'Neil, Rene Van Ee, all from South High School.

Orchestra

Pooja Bakhai, Lauren Yu, Jonathan Soh, Kane Hsieh, Andrea Pacella, all from East High School; Elina Meras, Richard Sobolewski, Jennifer Beyer, Danny Ziemann, all from North High School; John Vogan, Erin McGarry, both of South High School.

Chorus

Daniel Melidona, Elizabeth Hamsher, Maria Droz, Elisiaa Francani, Nethra Madurai, Robin Seth, all from East High School; Allie Metcalfe, Michael Hanley, Stephanie Odea, all from South High School.

Jazz Ensemble

David Stall from East High School; Danny Ziemann from North High School.

Return to top